HTML

Prosztata megnagyobbodás

2014.05.20. 22:27 Kiss Janos

A prosztata jóindulatú megnagyobbodása

 

A jóindulatú prosztata megnagyobbodás a 60 év feletti férfiak leggyakoribb betegsége. Gyakorisága az életkor előrehaladtával fokozatosan növekszik, 80 éves kornál a diagnosztizált betegek száma a 75%-ot is elérheti. Minden 40 év feletti férfinak figyelni kell az első megjelenő tünetre, mert jellemzően 40 éves kor  felett jelentkezik. Sajnos ezeknek a rossz statisztikai adatok birtokában sem fordítunk elég figyelmet a prosztata egészségének megőrzésére.   

 

Melyek a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának jelei?

 

Jóindulatú prosztata megnagyobbodás tünetei közé tartozik a gyakori vizelési inger, sürgős kényszerítő szükség, hogy megszabaduljon a vizelettől, ezt sürgősségi inkontinenciának is nevezzük. A vizelés az éjszaka folyamán gyakoribbá válik. A vizelet megindításakor várni kell, a vizelet akadozik és megszakításokkal tud csak kiürülni. A vizelet ürítés közben fájdalom ritkán jelentkezik. A prosztata megnagyobbodás kezdeti szakaszában a húgyhólyag izomzata elég erős ahhoz, hogy kiegyenlítse a prosztata megnagyobbodás eredményeként létrejött húgycső szűkületet. Idővel a húgyhólyag fala megvastagodik, a vizeletpangás miatt a húgyvezeték és a vese üregrendszere kitágul, vizelés után a húgyhólyag nem ürül ki teljesen. Ennek hatására a húgyhólyag izomzata súlyosan károsodhat. A húgyhólyagban előálló vizeletpangás visszahat a húgyvezetékre és a vesére. A vizeletürítés elmaradása pangást okozhat a húgyhólyagban és elszaporodhatnak a baktériumok, a hólyagban kövek képződhetnek, a húgyutak elfertőzőhetednek. A vizelet visszatartási problémákból adódóan könnyen kialakulhat veseelégtelenség. A kórképhez még ismétlődő gyulladások, véres vizelet társulhat. A helyes kórkép megállapításához és a megfelelő kezelés megválasztásához súlyosabb esetekben mindenképp urológiai vizsgálatokra van szükség. A vizsgálatok azért fontosak, hogy a betegség elkülöníthetővé váljon más hasonló tünetekkel járó húgyúti kórképektől. Az urológiai vizsgálat során a prosztata megbetegedésének állapotát végbélen keresztül tapintással, illetve ultrahangos és a PSA (prosztataspecifikus antigén) esetleges jelenlétének laboratóriumi vizsgálatával állapítják meg. Ezeknek a tüneteknek a felmérése alapján lehet meghatározni a betegség fokának súlyosságát. A prosztata jóindulatú megnagyobbodása egy progresszív betegséggé válhat különösen akkor, ha nem kezelik.

 

Melyek a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának az okai ?

Okai jórészt a hormonális változásokban keresendőek. A legtöbb szakértő úgy véli, hogy az  androgének ( tesztoszteron és hasonló hormonok ), játsszák a fő szerepet. Ez azt jelenti, hogy az androgénnek jelen kell lennie, hogy a prosztata jóindulatú megnagyobbodása előforduljon, de nem szükségszerű és közvetlen feltétele. Ezt támasztja alá az a tény, hogy a kasztrált férfiaknál nem diagnosztizálják a megnagyobbodást. Az ezzel kapcsolatos kutatások még folyamatban vannak és nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a hormonkezeléssel karban lehet tartani a prosztata méretét.A prosztata megnagyobbodásban szenvedőknél fontos vizsgálati szempont volt az életmód. A vidéki nyugodt életmódot folytatóknál sokkal kevesebb számban fordult elő prosztata jóindulatú megnagyobbodással kapcsolatos tünet, mint azoknál akik a fejlettebb civilizációs életformát követik. Ezt támasztja alá az a kutatás, mely szerint a vidéki területeken nagyon alacsony a klinikailag diagnosztizált prosztata megnagyobbodásban szenvedő betegek száma, míg városban eget verik ebben a betegségben diagnosztizált betegek száma.

 

Megelőzés

 

Fontos, hogy már fiatal korunktól kezdve odafigyeljünk a rendszeres testmozgásra. Az étrendünket úgy kell megválasztanunk, hogy minél változatosabb legyen és nagy arányban tartalmazzon zöldséget gyümölcsöt. Kerüljük a dohányzást és az erősen fűszeres ételeket.

 

 

Módszerek a prosztata jóindulatú megnagyobbodás  kezelésében.

 

A jóindulatú prosztata megnagyobbodás kezelése nem jár szükségszerűen műtéti beavatkozással. Ma már az időben elkezdett és szakorvos által beállított gyógyszeres kezeléssel sok esetben a műtét elkerülhető. A műtéti technikák is sokat finomodtak, pl. általánossá vált a húgycsövön keresztül történő részleges prosztata-eltávolítás, (transurethralis prostata resectio; TUR) ami lényegesen kisebb terhet ró a betegre. 

 

Napjainban elterjed intim torna is hasznos lehet a medence izomzatának karbantartására az intim szervek karbantartáásnak érdekében.

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://prostata.blog.hu/api/trackback/id/tr96186123
süti beállítások módosítása